WIZYTA STUDYJNA RADNYCH MIĘDZYCHODU W ZUO CLEAN CITY

14 stycznia br. przedstawiciele Rady Miejskiej Międzychodu uczestniczyli w wizycie studyjnej na terenie zakładu utylizacji odpadów w Mnichach. W instalacji ZUO Clean City z odpadów nienadających się do dalszego recyklingu powstaje paliwo alternatywne RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel).

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z założeniami projektu planowanego przez inwestora – spółkę Ekoterm Międzychód. Spółka Ekoterm Międzychód powstała, aby zapewnić dostawy tańszego ciepła i energii elektrycznej na terenie gminy Międzychód po 2029 roku. Nowa elektrociepłownia zasilana paliwem z odpadów (RDF) zastąpiłaby starą ciepłownię węglową działającą w Międzychodzie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, międzychodzka ciepłownia nie będzie mogła od 2030 roku wytwarzać ciepła spalając węgiel, co wynika z konieczności spełnienia nowych, rygorystycznych norm emisji obowiązujących dla obiektów energetycznych na terenie UE, w tym w Polsce. Dzięki inwestycji mieszkańcy będą mieli zagwarantowane dostawy tańszego ciepła oraz ograniczenie wzrostu cen za śmieci. Zamiast trafiać na składowisko w Mnichach, odpady wytwarzane lokalnie posłużyłyby do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w nowej, niskoemisyjnej elektrociepłowni.

W trakcie dyskusji radni pytali o proces produkcji paliwa alternatywnego RDF i kwestie bezpieczeństwa związanego z funkcjonowaniem tego typu instalacji. Eksperci obecni na spotkaniu wskazywali, że elektrociepłownie zasilane paliwem z odpadów są dużo bezpieczniejsze od tradycyjnych, węglowych. Wynika to z bardzo rygorystycznych norm, które są w trybie ciągłym kontrolowane przez organy administracji państwowej oraz instytucje ochrony środowiska. Konwencjonalne ciepłownie nie są objęte stałym monitoringiem i są źródłem szkodliwych emisji, w tym CO2.

W drugiej części spotkania, radni zwiedzili tutejszą instalację produkującą wysokoenergetyczne paliwo alternatywne typu RDF.