Głównym źródłem niskiej emisji jest spalanie w piecach przydomowych i lokalnych kotłowniach węgla oraz niskiej jakości paliw. Powstające w trakcie niekontrolowanego procesu spalania toksyczne substancje emitowane są przez kominy o wysokości poniżej 40 metrów.
W sezonie zimowym na terenie większości polskich miast i wsi pojawia się bardzo groźne zjawisko zwane smogiem. SMOG powstaje przy bezwietrznej, mroźnej pogodzie i dużej wilgotności powietrza, kiedy gęsta mgła i zimne powietrze zatrzymują przy powierzchni ziemi zanieczyszczenia, które pochodzą z tzw. niskiej emisji. Głównym źródłem niskiej emisji jest spalanie w piecach przydomowych i lokalnych kotłowniach węgla i niskiej jakości paliw (miału węglowego, drewna, peletu itd.), a nawet śmieci. Powstające w trakcie niekontrolowanego w żaden sposób procesu spalania toksyczne substancje emitowane są przez kominy o wysokości poniżej 40 metrów.
Jeśli chodzi o kotły wykorzystywane do ogrzewania w sektorze komunalnym i mieszkaniowym, w ponad 70 proc. budynków są to piece węglowe. Każdego roku spala się w nich około 8,5 mln ton węgla i około 4 mln ton miału węglowego. Paleniska i piece przydomowe, z których korzystają mieszkańcy w domach jednorodzinnych, to często jeszcze urządzenia starej generacji, o niskiej sprawności energetycznej, a co za tym idzie źródło wielu szkodliwych zanieczyszczeń. Ze względu na małe wysokości kominów, trujący dym oddziałuje przede wszystkim na najbliższe otoczenie. Zdaniem ekspertów, zła jakość powietrza w wielu miastach i gminach nie pochodzi z przemysłu, ale jest spowodowana właśnie niską emisją!
Wg danych z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, aż 84% rakotwórczego benzo[a]pirenu pochodzi z niskiej emisji, a tylko 10 % z przemysłu. W przypadku pyłu PM10 odpowiedzialnego m.in. za wiele chorób układu oddechowego i krążenia aż w 46% jego źródłem jest niska emisja (por. https://www.kobize.pl).
Zanieczyszczenia pochodzące z tzw. wysokich źródeł, czyli: elektrowni, elektrociepłowni czy zakładów przemysłowych wydostają się z wysokich kominów (70, 100, 200 metrów) i ulegają rozproszeniu na bardzo duże odległości. Ponadto są to także obiekty, które spalają paliwo w sposób kontrolowany, z zachowaniem obowiązujących norm. Najbardziej rygorystyczne wymagania środowiskowe wśród obiektów energetycznych obowiązują dla instalacji termicznych, potocznie zwanych spalarniami. Normy, czyli dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w kominie nowoczesnej spalarni są wielokrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł spalających węgiel lub biomasę. W przypadku spalania odpadów czy paliwa alternatywnego typu RDF powstające w procesie termicznego przekształcania spaliny są oczyszczane i neutralizowane za pomocą złożonych systemów oczyszczania spalin, tak aby dopuszczona do użytkowania instalacja mogła spełniać bardzo restrykcyjne normy emisyjne.
Więcej:
https://www.facebook.com/share/15iy5W68td/
https://misja-emisja.pl/knowledgebase/konsekwencje-zdrowotne-niskiej-emisji/