WIZYTA STUDYJNA W ELEKTROCIEPŁOWNI ZASILANEJ ODPADAMI W BYDGOSZCZY

Kilkudziesięciu mieszkańców z okolic Międzychodu wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura w Bydgoszczy. Uczestnicy mieli okazję przekonać się, że tego typu elektrociepłownie nie są źródłem uciążliwych odorów, hałasu czy szkodliwych emisji.

13 marca br. na zaproszenie inwestora spółki Ekoterm Międzychód mieszkańcy z terenu gminy Międzychód mieli okazję zwiedzić Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura w Bydgoszczy. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z zarządcą instalacji. Słuchacze zostali zapoznani z najważniejszymi faktami na temat działalności pracy tego typu obiektów energetycznych. W trakcie prezentacji rozwiane zostały wątpliwości dotyczące wielu mitów na temat spalarni krążących w przestrzeni publicznej, w tym m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz oddziaływania na środowisko i otoczenie.

Eksperci wyjaśnili słuchaczom istotne różnice pomiędzy bydgoską instalacją, a rozważaną inwestycją w Międzychodzie. Zakład w Bydgoszczy funkcjonuje od 2016 r. i jest 5 razy większy od planowanej dla gminy Międzychód instalacji. Bydgoska elektrociepłownia spala zmieszane odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Projekt Ekoterm Międzychód zakłada wykorzystanie paliwa alternatywnego RDF, czyli odpowiednio wysortowanych i przygotowanych odpadów charakteryzujących się wysoką wartością opałową.

Podczas zwiedzania mieszkańcy zobaczyli poszczególne etapy produkcji energii z odpadów – od rozładunku, transportu i magazynowania paliwa w hermetycznym bunkrze, poprzez termiczne unieszkodliwianie na ruszcie oraz neutralizację szkodliwych substancji w bloku oczyszczania spalin. Uczestnicy mieli okazję przekonać się osobiście, że tego typu elektrociepłownie nie są źródłem uciążliwych odorów, hałasu i szkodliwych emisji. Na terenie wokół instalacji nie są składowane odpady, a pozostałości po procesie spalania są w bezpieczny sposób zagospodarowane i przekazywane do ponownego użycia (żużle) lub utylizacji (popioły) w specjalistycznych firmach zewnętrznych.

Dziękujemy wszystkim za udział w wizycie studyjnej i liczne pytania, które wskazywały na dociekliwość i chęć wiedzy uczestników. Wizyta studyjna była istotnym punktem programu transparentnej komunikacji prowadzonej przez spółkę Ekoterm Międzychód.