OŚWIADCZENIE ZARZĄDU SPÓŁKI EKOTERM MIĘDZYCHÓD

W związku z publikacją w lokalnych mediach społecznościowych filmu na temat funkcjonowania spalarni w kontekście planowanej przez Spółkę inwestycji informujemy, że treści tam zawarte są nieprawdziwe i mają na celu wzbudzanie niepokoju społecznego wśród mieszkańców Gminy Międzychód.

Rozważana inwestycja zakłada budowę instalacji wytwarzającej tańsze ciepło i energię elektryczną, zasilanej paliwem alternatywnym produkowanym z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Powyższe założenie jest efektem podjęcia rozmów o współpracy z gminą Międzychód, mających na celu rozwiązanie problemu dekarbonizacji i zastąpienia obecnego źródła węglowego nową ekologiczną instalacją spełniającą restrykcyjne, wymagane prawem normy emisyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotychczasowa międzychodzka ciepłownia nie będzie mogła od 2030 roku wytwarzać ciepła spalając węgiel, jeśli nie ograniczy emisji szkodliwych związków do powietrza. To także warunek niezbędny dla dalszego funkcjonowania sieci, a tym samym zachowania ciągłości dostaw ciepła i zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom Międzychodu oraz odbiorcom instytucjonalnym, takim jak szkoły, urzędy i szpital.

Planowana instalacja jest domknięciem systemu gospodarki odpadami, dopełnieniem segregacji i recyklingu. Niestety, wiele odpadów pochodzących od mieszkańców nie może zostać poddana recyklingowi – wówczas jedynymi dostępnymi rozwiązaniami są unieszkodliwianie z odzyskiem energii w spalarni lub składowanie.

Rozważane przedsięwzięcie polegające na budowie bloku kogeneracyjnego wykorzystującego paliwo alternatywne RDF nie zagraża zdrowiu mieszkańców i bezpieczeństwu środowiska naturalnego. Decyzja o budowie instalacji jest wieloetapowa i wymaga uzyskania formalnych uzgodnień w ramach obowiązującej procedury administracyjnej przez instytucje ochrony środowiska takie jak: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Sanepid, Wody Polskie oraz Urząd Marszałkowski. Brak pozytywnej oceny dokumentacji projektu, w tym Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko oznacza w praktyce brak możliwości uzyskania Decyzji Środowiskowej i realizacji projektu w danej lokalizacji.

Doświadczenia ponad 500 europejskich i 8 polskich instalacji produkujących energię z odpadów nienadających się do recyklingu zaprzeczają wszystkim prezentowanym w materiale filmowym informacjom. Obiekty energetyczne typu ITPO spełniają dużo bardziej restrykcyjne normy emisyjne niż źródła węglowe i podlegają stałemu monitoringowi ze strony Inspekcji Ochrony Środowiska. Funkcjonowanie elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym opiera się na sprawdzonej, spełniającej wymogi BAT (z ang. Najlepsze Dostępne Techniki) technologii, a szkodliwe substancje powstające w procesie spalania są w sposób kontrolowany neutralizowane w bloku oczyszczania spalin. Dzięki temu instalacje tego typu są bezpieczne dla środowiska i otoczenia. Dlatego Inwestor ubiega się o dofinansowanie projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opublikowany film narusza również dobra osobiste Spółki, dlatego rozważane jest podjęcie kroków prawnych wobec twórcy tego materiału filmowego.

Więcej o spalarniach odpadów komunalnych w Polsce można przeczytać w wywiadzie:
https://portalkomunalny.pl/spalarnie-odpadow-komunalnych-w-polsce-fakty-i-mity-432713/